Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pobyt badawczy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych w Berlinie i Poczdamie (21-26.10. 2007) > Sprawozdanie z hospitacji w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Ochrony Konsumentów (Ministerium für Ländliche Entwicklung, Umwelt und Verbraucherschutz - MLUV) landu Brandenburgii w dniach 22 - 24.10.2007

Sprawozdanie z hospitacji w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Ochrony Konsumentów (Ministerium für Ländliche Entwicklung, Umwelt und Verbraucherschutz - MLUV) landu Brandenburgii w dniach 22 - 24.10.2007

Mateusz Waligóra

 

W dniach od 22 do 24 października br. odbyłem trzydniową hospitację w jednym z wybranych ministerstw landu Brandenburgii. Stolicą tego kraju związkowego jest Poczdam i tam też znajdowała się siedziba ministerstwa, w którym miałem hospitacje. W moim przypadku było to ministerstwo do spraw rozwoju rolnictwa, ochrony środowiska i ochrony konsumentów. W pierwszy dzień pobytu zostałem wraz z pozostałymi uczestnikami wyjazdu oficjalnie przywitany przez sekretarza rządu Brandenburgii dr Gerda Harmsa. W ramach spotkania nastąpiło poznanie osób - opiekunów praktyk, którzy mieli za zadanie zapoznać nas z ogólnymi informacjami o poszczególnych ministerstwach. Osobą, którą poznałem była dr Sigrid Schüler, pracująca w wyżej wymienionym ministerstwie. Przedstawiono mi strukturę administracyjną MLUV. Na jej czele stoi dany minister, podległy mu sekretarz i kolejno pracownicy z sześciu działów, związanych z ochroną środowiska. Są to między innymi dział rolniczego rozwoju, ochrony klimatu przed zanieczyszczeniami, gospodarki wodnej i ochrony gleby czy dział centralny, zajmujący się koordynacją i sprawnym funkcjonowaniem wszystkich komórek. Działy z kolei dzielą się na mniejsze komórki, a jest ich trzydzieści cztery. Łącznie w ministerstwie pracuje ok. 400 osób. Są to ludzie wykwalifikowani i dobrze wykształceni. Ich liczba ulega zmniejszeniu, ze względu na małe zapotrzebowanie w pewnych sprawach związanych z daną dziedziną. Następnie przedstawiono mi ogólny stan środowiska w granicach kraju związkowego oraz ogólne wytyczne związane z działaniami przeciwko zanieczyszczeniu powietrza.

Dzień drugi hospitacji upłynął pod znakiem "podróży". Wraz z p. Andreą Eichenberg wyjechałem do miejscowości Criewen, niedaleko polsko - niemieckiej granicy. Znajduje się tam placówka parku narodowego "Doliny dolnej Odry" ("Unteres Odertal"). Celem mojego wyjazdu był udział w polsko (Gryfino) - niemieckich (Criewen) negocjacjach, dotyczących projektu między obiema stronami, który ma na celu powiększenie nowych terytoriów, wchodzących w skład parku narodowego. Wspólny projekt polsko - niemiecki, który ma na celu ochronę gatunków zwierząt i roślin w tym regionie, ma być w pełni finansowany ze środków Unii Europejskiej. Prace nad takim działaniem miałyby się zakończyć w 2012 roku.

W ostatni dzień hospitacji umówiono mnie na spotkanie z dr Franckiem Beckiem. Jest on pracownikiem pododdziału zajmującego się długotrwałym rozwojem, przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom powietrza i likwidacją skutków hałasu komunikacyjnego. Na spotkaniu przedstawiono mi program długotrwałego rozwoju na rzecz ochrony środowiska, który jest realizowany przez poszczególne przedsiębiorstwa z danych branż. Programem tym jest EMAS, czyli europejski system zarządzania i audytu, który powstał z inicjatywy UE i przez nią jest wspierany. Realizacja takiego programu przez dane przedsiębiorstwo świadczy nie tylko o działaniach na rzecz ochrony środowiska, ale również podnosi prestiż i markę danej firmy. Tego też dnia zapoznano mnie również z innym pracownikiem, który zajmuje się polityką zarządzania odpadami, której cele mi przedstawiono. Oficjalne zakończenie hospitacji miało miejsce tego samego dnia. Na pożegnanie opiekun praktyki otrzymał upominki promujące Uniwersytet Wrocławski.

Ta krótka, trzydniowa praktyka, była nader ciekawym doświadczeniem. Pozytywną rzeczą była otwartość niemieckich urzędników, którzy bardzo chętnie udzielali wszelkich informacji dotyczących placówki, w której pracują. Zapoznanie mnie z funkcjonowaniem poszczególnych działów ministerstwa i ułożenie planu mojego pobytu zgodnie z kwestiami, które mnie interesowały. Natomiast zbyt krótki czas pobytu i nadmiar informacji w przeciągu krótkiego czasu, są sądzę pewnym minusem hospitacji. Mimo to zawsze jest to pewne doświadczenie, które może okazać się przydatne w przyszłości.


Adres strony internetowej ministerstwa:
http://www.mluv.brandenburg.de/sixcms/list.php/mluv_portal