Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pobyt badawczy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych w Berlinie i Poczdamie (21-26.10. 2007) > Kalendarium wyjazdu badawczego do Berlina i Poczdamu 21-26.10.2007 w opracowaniu Sandry Schindler

DZIEŃ I

Przed południem wyruszyliśmy z Wrocławia. Po kilku godzinach byliśmy w Berlinie w schronisku Jugendgästehaus Central. Powyżej Paulina Burzyńska i Agnieszka Jankowska - "szefowe" Koła Niemcoznawczego PARTNER; poniżej Emilia Klucewicz.

Wieczorem mieliśmy okazję zjeść wspólnie kolację i omówić plan na następne dni. Na zdjęciu powyżej od lewej: Emilia Klucewicz, Alicja Magierska, Izabela Brzęk, Agnieszka Jankowska, Paulina Burzyńska i Karolina Strzelecka; poniżej: Karolina Strzelecka, Damian Piechaczek, Agnieszka Wolna i Mateusz Waligóra.

DZIEŃ II

Nasz pobyt w Poczdamie otworzyło powitanie w Staatskanzlei.

Cała grupa została ugoszczona przez pana dr Gerda Harmsa, pełnomocnika landu Brandenburgii przy rządzie ds. europejskich (powyżej drugi od prawej, poniżej pośrodku), oraz innych przedstawicieli poszczególnych resortów rządu Brandenburgii.

Uczestnicy wyjazdu podczas spotkania; od lewej: Emilia Kucewicz, Paulina Burzyńska, Agnieszka Jankowska, Damian Piechaczek, Mateusz Waligóra, Alicja Magierska, Izabela Brzęk, Agnieszka Wolna.

Po intensywnym dniu i pierwszych doświadczeniach z hospitacji spotkaliśmy się ponownie całą grupą wieczorem, by wspólnie zjeść kolację, wymienić wrażenia oraz pozwiedzać Berlin.

Pod Bramą Brandenburską. Od lewej: dr Katarzyna Gelles, Agnieszka Jankowska, Emilia Klucewicz, Paulina Burzyńska, Iza Brzęk, dr Mariusz Kozerski, Alicja Magierska, Agnieszka Wolna, Karolina Strzelecka, Mateusz Waligóra, Damian Piechaczek, Sandra Schindler

Opiekunowie koła zadbali nie tylko o organizację hospitacji, lecz także opowiadali nam o mieście, niemieckiej kulturze i własnych doświadczeniach związanych z zachodnimi sąsiadami. Na zdjęciu powyżej: Agnieszka Wolna, Agnieszka Jankowska, Paulina Burzyńska, dr Katarzyna Gelles, dr Mariusz Kozerski, Mateusz Waligóra, Damian Piechaczek i Emilia Klucewicz.

Przy oryginalnym pomniku upamiętniającym spalenie książek przez nazistów w 1933 roku.

DZIEŃ III

Dalsza część hospitacji rozpoczęła trzeci dzień pobytu w Berlinie i Poczdamie. Agnieszka Wolna i Iza Brzęk (powyżej) odbywały swoje mini-praktyki w Ministerium des Innern Aufbaustab Deutsch-polnische Verbindungsstelle. Poniżej Iza Brzęk pod bacznym okiem pana Richtera Volkera, szkoleniowca w zakresie użycia broni palnej i technik komunikacyjnych podczas praktycznych zajęć pozwalających lepiej poznać pracę policji granicznej.

Karolina Strzelecka i Sandra Schindler z kolei miały okazję odwiedzić miejsca i zaznajomić się z funkcjonowaniem organizacji i instytucji, w których spotkania zaaranżowali im przedstawiciele Ministerium für Bildung, Jugend und Sport.. Powyżej Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, poniżej pani Stanisława Piotrowska, pani Dorota Bartos i wolontariuszka Kasią Pryskasz, które bardzo gościnnie przywitały je w siedzibie poczdamskiej Polsko-Niemieckiego WM

Alicja Magierska i Damian Piechaczek podczas hospitacji w Ministerium für Arbeit, Soziales und Familie Integrationsbeauftragte z Panią prof. Karin Weiss, pełnomocniczką do spraw integracji landu Brandenburgii.

DZIEŃ IV

Kolejny intensywny dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano. Powyżej: Mateusz Waligóra, Paulina Burzyńska, Damian Piechaczek i Ala Magierska. Zmęczenie wdało się wszystkim we znaki.

Na zdjęciu powyżej Paulina Burzyńska z panem Hansem Voelkelem z wydziału prasowego; poniżej Paulina Burzyńska i Agnieszka Jankowska podczas spotkania będącego elementem hospitacji w Staatskanzlei z Panem dr Bethkenhagenem w przedstawicielstwie Brandenburgi w Berlinie.

Ponownie po skończonych hospitacjach spotkaliśmy się wieczorem, by poznać inne części Berlina. Powyżej od lewej: Mateusz Waligóra, Paulina Burzyńska, Emilia Kucewicz, Agnieszka Jankowska, Agnieszka Wolna, Iza Brzęk, Karolina Strzelecka, Sandra Schindler, Alicja Magierska.

Mieliśmy także okazję zwiedzać Muzeum Muru Berlińskiego.

Nasza wspólna kolacja była okazją do wymiany wrażeń, uwag i spostrzeżeń na temat odbytych hospitacji i całego pobytu.

DZIEŃ V

Otwarcie piątego dnia stanowiła wizyta w ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie. Powyżej, od lewej: Paulina Burzyńska, Emilia Kucewicz, Mateusz Waligóra, Iza Brzęk, Sandra Schindler, Agnieszka Jankowska, Alicja Magierska, Karolina Strzelecka, Damian Piechaczek, dr Katarzyna Gelles, dr Mariusz Kozerski.

W ambasadzie zostaliśmy bardzo uprzejmie przyjęci przez kierownika Zespołu ds. Kultury, Nauki i Promocji dr Sławomira Tryca w ambasadzie polskiej w Berlininie.

Na zakończenie pobytu mieliśmy okazję brać udział w konferencji i debacie na temat wizerunku Polski i Polaków w niemieckich mediach oraz obrazu Niemiec i Niemców w mediach polskich. Pani Justyna Chytra, doktorantka na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie, przygotowała dla nas wystąpienie i stworzyła podstawy do warsztatów i dyskusji, które stanowiły drugą część spotkania.

Ostatnim punktem programu było wieczorne zwiedzanie Bundestagu . Poniżej: Mateusz Waligóra, Iza Brzęk, Alicja Magierska, Agnieszka Wolna, dr Katarzyna Gelles, Paulina Burzyńska, Damian Piechaczek, Karolina Strzelecka, Emilia Kucewicz Agnieszka Jankowska.

DZIEŃ VI

Ostatni dzień upłynął na powrocie do Wrocławia oraz wymianie spostrzeżeń i uwag na temat całego pobytu w Niemczech.

Przygotowała: Sandra Schindler