Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pobyt badawczy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych w Berlinie i Poczdamie (21-26.10. 2007) > Hospitacje w Ministerstwie Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego landu Brandenburgii, 22-24.10.2007

Hospitacje w Ministerstwie Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego landu Brandenburgii, 22-24.10.2007

Emilia Klucewicz

 

W dniach od 21 do 26 października 2007 r. uczestniczyłam w wyjeździe badawczym do Berlina i Poczdamu. Głównym celem pobytu w moim przypadku była realizacja projektu hospitacji w Ministerstwie Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego landu Brandenburgii (Ministerium für Infrastruktur und Raumordnung). W czasie krótkiej trzy-dniowej praktyki opiekę nade mną sprawowała pani Annegret Höing, pracownica referatu ds. komunikacji międzynarodowej.

Dnia 22.10.2007, po uroczystym spotkaniu z dr Gerdem Harmsem - pełnomocnikiem rządu Brandenburgii ds. federalnych i europejskich - zostałam przywitana przez panią Höing i udałam się z nią do Ministerstwa Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego.

W budynku ministerstwa spotkałam się z zastępcą kierownika Wydziału Budowy Dróg, panem Michaelem Jupe. Urzędnik przedstawił w sposób szczegółowy zadania i organizację Federalnego Ministerstwa Komunikacji, które kieruje całokształtem zadań drogownictwa w Niemczech w zakresie kompetencji państwa federalnego, zgodnie z ustawą zasadniczą.

W kolejnym dniu hospitacji udałam się do Frankfurtu nad Odrą, w którym mieści oddział Ministerstwa Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego. Zostałam przyjęta przez pana Detlefa Herza, który był odpowiedzialny za realizację projektu DPERON, czyli polsko-niemieckiego obszaru badań z zakresu planowania przestrzennego i infrastruktury komunikacyjnej.

Celem spotkania było zapoznanie się przedsięwzięciami infrastrukturalnymi i potencjalnymi działaniami organizacyjnymi z zakresu komunikacji między Ministerstwem Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego landu Brandenburgii a Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, pod kątem ich znaczenia gospodarczego dla polsko-niemieckiego regionu jako całości.

Ostatni dzień hospitacji spędziłam w Poczdamie, w Wydziale Planowania Krajów Związkowych Berlina i Brandenburgii. Na wstępie zostałam powitana przez pana Wolfganga Dinkelberga, pracownika Referatu ds. regionalnego rozwoju przestrzennego.

Przedmiotem prezentacji i dyskusji przeprowadzonej przez pana Dinkelberga był "Transgraniczy program działań" OderRegio - prewencyjna ochrona przeciwpowodziowa z uwzględnieniem działań z zakresu gospodarki przestrzennej w dorzeczu Odry.

Na wstępie zwrócono uwagę, iż współpraca w ramach prewencyjnej ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry jest stosunkowo nowym przedsięwzięciem. Po tragicznej powodzi z lata 1997 roku OderRegio stało się pierwszą inicjatywą - poza sformalizowanymi strukturami - dzięki której rozpoczęły się transgraniczne dyskusje na ten ważny temat, w celu opracowania konkretnych rezultatów.

Zaangażowanym polskim ekspertom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Lubuskiego i niemieckim ekspertom z Wydziału Planowania Krajów Związkowych Berlina i Brandenburgi udało się przygotować dla Odry atlas obszarów zagrożonych, który został opracowany niezależnie od granic administracyjnych. Informacje te stanowią kamień milowy w historii działań dotyczących ochrony przed powodzią.

W ramach projektu opracowano także dla obszaru nadodrzańskiego atlas zagrożeń oraz potencjalnych szkód, jakie mogą wystąpić w przypadku katastrofalnych zdarzeń.

Kolejnym istotnym działaniem było stworzenie spójnego cyfrowego modelu rzeźby terenu, odwzorowującego topografię doliny Odry. Wymagało to zestawienia istniejących w poszczególnych krajach modeli rzeźb terenu i ich wzajemnego dopasowania.

Ukazując perspektywy prewencyjnej ochrony przeciwpowodziowej na Odrze pan Dinkelberg podkreślił znaczenie rozwoju polsko-niemieckiej współpracy w tej dziedzinie.

Powracam często myślami do pobytu w Poczdamie, a szczególnie we Frankfurcie nad Odrą. Zostałam miło przyjęta przez każdego z niemieckich urzędników, którzy w swoich działaniach uwzględniają aspekt współpracy polsko-niemieckiej. Wielokrotnie podkreślali chęć i gotowość kontynuowania ponadgranicznej kooperacji. Zakres kompetencji resortu obejmuje kolejnictwo, drogownictwo, żeglugę śródlądową, transport morski, transport lotniczy, budowę dróg, federalne drogi wodne oraz służbę meteorologiczną. Został mi także zaprezentowany proces planowania dróg transportowych.