Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pobyt badawczy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych w Berlinie (23-27.10.2006) > Sprawozdanie ze zwiedzania siedziby Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD)

Sprawozdanie ze zwiedzania siedziby Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD)

Dnia 26 października 2006 o godzinie 10:00 rano nasza grupa stawiła się w Willy-Brandt-Haus na Wilhelmstrasse 140- siedzibie niemieckiej partii socjaldemokratów ( Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD). Wycieczkę po budynku zaczęliśmy od odebrania specjalnych identyfikatorów, które umożliwiały nam wejście do środka budynku. Przywitała nas Agnieszka Krieger oraz przewodnik pan Meierhofer. Na wstępie poinformował nas, że nie będziemy mogli obejrzeć prezentacji filmu o historii SPD i jej siedziby, ponieważ w budynku tego dnia odbywa się specjalna uroczystość- premiera opublikowanych wspomnień byłego kanclerza Gerharda Schrödera pt: "Entscheidungen. Mein Leben in der Politik". Grupa wcale nie żałowała filmu, wiedząc, że będzie miała możliwość zobaczenia w jednym tylko tygodniu kolejnego kanclerza Niemiec na własne oczy. Tymczasem dziesiątki dziennikarzy przygotowywało się do relacjonowania niezwykłego wydarzenia. My wjechaliśmy z naszym przewodnikiem windą na samą górę, dzięki czemu mieliśmy widok niemalże na całe wnętrze budynku. Nasz przewodnik zaczął opowieść o historii budowli, która w zamierzeniu miała łączyć tradycję przedwojenną z powojenną, symbolizować otwarty dom, ale równocześnie nawiązywać do historii. Budynek powstawał 3 lata, budowę rozpoczęto w 1993 roku, zaś uroczyste otwarcie nastąpiło w 1996.

Przewodnik podkreślił, że w ten sposób siedzibę partii przywrócono do Berlina, ponieważ po drugiej wojnie światowej została ona przeniesiona do Bonn. Po zjednoczeniu Niemiec centrala SPD wróciła niemalże w to samo miejsce, gdzie dawniej mieściła się jej historyczna siedziba. W budynku znajdują się nie tylko pokoje polityków, ale także szkoła partyjna, punkt informacyjny dla obywateli, sale konferencyjne oraz wydawnictwo, część pomieszczeń jest także wynajmowana. Obecnie pracuje w nim ponad 200 osób, cztery pierwsze piętra przeznaczone są dla zwykłych współpracowników, piąte i szóste piętro przeznaczone jest dla kierownictwa partii.


Fot.1.Willy-Brandt-Haus



Budynek zbudowany jest z dużej ilości szkła i niebieskiej stali, co według zamysłu architekt Helge Bofingera ma symbolizować przejrzystość niemieckiej demokracji. Dzięki takiemu pomysłowi w budynku jest wiele naturalnego światła, które dodatkowo zasila baterie słoneczne. Dzięki wykorzystaniu szkła widać także, co robią pracownicy w swoich pokojach. Na 5 piętrze budynku znajduje się ściana historyczna (Geschichtswand)1 .

Twórcą tego dzieła jest Pit Kroke. Na ścianie znajduje się olbrzymich rozmiarów zdjęcie z dnia 9 listopada 1989 roku, a więc dnia, gdy upadł mur berliński. Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko rozpoznać, że to właśnie fotografia muru. Na tymże zdjęciu zawieszone są dwa rodzaje mniejszych fotografii. Każde symbolizują najważniejsze momenty 154-letniej historii partii. Niebiesko-białe artystyczne zdjęcia to przypadkowo zrobione tzw. "Stopshots", zaś czerwone upamiętniają szczególne wydarzenia z dziejów niemieckiej socjaldemokracji, począwszy od roku 1863, kiedy to Ferdynand Lassalle utworzył pierwszą robotniczą partię w Niemczech - Powszechny Niemiecki Związek Robotniczy, a kończąc na 1990 roku . Czerwony kolor symbolizuje zarówno dramatyzm, jak i partyjne barwy SPD. Na zdjęciach uwiecznione są między innymi takie wydarzenia jak w 1919 r. demonstracje poparcia dla Philippa Scheidemanna i Friedricha Eberta, ogłoszenie Eberta prezydentem Republiki Weimarskiej oraz pierwsze kobiety wybrane do Zgromadzenia Narodowego. Inne wydarzenia to rok 1933,gdy partia socjaldemokratyczna została zdelegalizowana; powołanie w 1946 roku Kurta Schumacher na pierwszego przewodniczącego powojennej SPD czy rok 1959, kiedy to SPD na mocy Programu Godesberskiego zmieniała swój polityczny program, stając się partia ludową (Volkspartei). Znalazło się tam również ważne także dla nas zdjęcie przedstawiające historyczny uklęknięcia kanclerza Willy"ego Brandta pod warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta w grudniu 1970 r. czy sukces Brandta, po tym jak wygrał. konstruktywne wotum nieufności w 1972 r. Galerię kończy fotografia, na której uwieczniono połączenie wschodniej i zachodniej SPD w 1990 roku.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu historii tego dzieła artystycznego, przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie zazwyczaj obraduje kierownictwo i zarząd partii. Tam mogliśmy zadać pytania panu Meierhoferowi. Na szóstym piętrze znajduje się sala prezydialna. Konferencje prasowe najczęściej organizowane są na parterze - w atrium lub w mniejszych salach konferencyjnych na górze. Budynek spełnia też najwyższe standardy ekologiczne. Wykorzystana została tu energia słoneczna, która przetwarzana jest przez baterie słoneczne, wykorzystywana jest też deszczówka.

Przewodnik zwrócił uwagę na fakt, że w atrium znajduje się miejsce przeznaczone na wystawy, szczególny nacisk kładziony jest na nowoczesną fotografię. Między innymi w maju 2006 r. prezentowana była tam wystawa poświęcona katastrofie w Czarnobylu pt. "Katastrofa- Czernobyl- 20 lat", ale także zdjęcia upamiętniające mistrzostwa świata w piłce nożnej w Niemczech. Po oprowadzaniu udaliśmy się całą grupą na wywiad z politykiem SPD, dr. Frankiem Schauffem. Po spotkaniu mogliśmy podziwiać promocję książki Gerharda Schrödera. Nie udało nam się uczestniczyć bezpośrednio w spotkaniu, ale sama bliskość byłego kanclerza sprawiała nam wiele radości. Dr Schauff był tak miły, że wziął jeden z naszych aparatów i zrobił z bliska zdjęcie kanclerzowi. Mogliśmy też zobaczyć rzeźbę Willy"ego Brandta, która znajduje się w głównym holu budynku w kształcie trójkąta. Twórcą tego dzieła jest Rainer Fetting2. Charakterystyczne jest to, że postać Brandta nie jest gładka, jak zazwyczaj bywają rzeźby, lecz jest bardzo poszarpana i chropowata. Jest to specjalny zamysł, by pokazać nietuzinkowość osobowości byłego kanclerza. Dodatkowo nie są zachowane proporcje między głową a resztą ciała. To wszystko symbolizuje, że Brandt był wspaniałym wizjonerem, myślicielem i strategiem.

Przyszedł czas na pożegnanie, zrobiliśmy jeszcze ostatnie zdjęcia, wiedząc, że byliśmy jednymi z 30 tysięcy odwiedzających co roku siedzibę partii SPD, co plasuje tą siedzibę na pierwszym miejscu wśród niemieckich partii.


Opracowanie:
Marcin Janukowicz
Jakub Marzec


1. Por. http://www.willy-brandt-haus.de/php/nav/3/5/1/ie/show.html (7.10.2007)
2. Por. http://www.willy-brandt-haus.de/php/nav/3/5/0/ie/show.html (7.10.2007)