Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pobyt badawczy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych w Berlinie (23-27.10.2006) > Sprawozdanie z rozmowy z dr. Frankiem Schauffem (SPD)

Sprawozdanie z rozmowy z dr. Frankiem Schauffem (SPD)

Partia Lewicowa (Die Linkspartei, Die Linke. PDS ) Niemiecka partia polityczna, która ostateczną formę przyjęła w czerwcu 2005 roku. Wywodzi się z wschodnioniemieckiej Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED), która w 1990 roku została przekształcona w Partię Demokratycznego Socjalizmu (Partei des Demokratischen Sozialismus, PDS). Od 1990 roku reprezentowana w Bundestagu, od 1994 r. jako regularny klub parlamentarny.

Wyborcy tej partii różnią się od jej członków, dotyczy to przede wszystkim ich wieku. Są to głównie młodsi wyborcy, którzy nie przekroczyli 30 roku życia, natomiast członkami są przede wszystkim ludzie powyżej 60 roku życia.

Rys. 1. Struktura członkowska ( czerwiec 2005)

Źródło: /de.wikipedia.org/wiki/Die_Linkspartei (31.8.2007)


Posiada zwolenników głównie w nowych krajach związkowych. Na zachodzie kraju politycy wywodzący się z SPD, związków zawodowych utworzyli w styczniu 2005 r. Alternatywę Wyborczą Praca i Sprawiedliwość Społeczna (Wahlalternative Arbeit und Soziale Gerechtigkeit, WASG) . Partia ta początkowo zdystansowała się wobec PDS, nie socjalizm miał być jej bazą programową, lecz demokracja gospodarcza. Miała być ruchem protestu przeciwko polityce rządu (m.in. zaprzestania cięć w świadczeniach socjalnych). W dyskusjach jednak coraz częściej odwoływano się do demokratycznego socjalizmu. Stał się on podstawą współpracy z PDS. Obie partie utworzyły przed wyborami do Bundestagu w 2005 r. wspólny komitet wyborczy zdobywając 8,7 % głosów. Współpracę obu partii kontynuowano, natomiast spory toczyły się o nazwę, którą Partia Lewicowa koniecznie chciała zachować. Alternatywa Wyborcza uważała zaś, że dla jej członków byłoby to nie do przyjęcia występować pod takim szyldem, ze względu na niechęć do identyfikowania się z pojęciem „socjalizmu” posiadającym raczej negatywne konotacje. 16 czerwca 2007 obie partie zjednoczyły się ostatecznie pod nazwą Die Linke.

Partia Lewicowa liczyła ok. 60 tys. członków (2006), Alternatywa zaś ok. 11 tys. (marzec 2007). Asymetria była oczywista, ale dzięki temu porozumieniu Alternatywa zyskała pieniądze, a PDS wreszcie upragnione wejście do zachodnich Niemiec, gdzie dotąd nie odniosła większych sukcesów. Paradoksalnie to PDS jest w tym tandemie bardziej nowoczesna. Dawny slogan „Zmiany zaczyna się przez opozycję” zniknął z porządku dnia. Zmienia się także strategia partii - przejście od partii konsekwentnie opozycyjnej do partii, która w ramach systemu demokratycznego chce reprezentować określone interesy. Ideowo łączy oba nierówne człony: obrona zdobyczy socjalnych oraz niechęć do bogatych i globalizacji. Okazało się, że tego właśnie wielu Niemców potrzebowało. Obecnie partia reprezentowana jest w Bundestagu przez 54 posłów. Posiada również 150 mandatów w poszczególnych parlamentach krajów związkowych (Landtagach) tj. w Berlinie - 23, w Brandenburgii – 29, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – 13, w Saksonii – 31, w Saksonii-Anhalt – 26, w Turyngii – 28. Ponadto zarówno w Berlinie jak i Meklemburgii Partia Lewicowa jest partią współrządzącą.

Siedzibą partii jest dom im. Karla Liebknechta, który znajduje się przy Placu Róży Luxemburg w Berlinie.


Fot.1. Dom im . Karla Liebknechta w Berlinie.



Warto podkreślić, że dom ten jest bardzo otwartym miejscem. Każdy przechodzień bez może wejść do środka i zapytać o interesujące go rzeczy związane z polityką. Zdarzają się również przypadki, że przychodzą ludzie biedni, bez pracy, przekonani o tym, że partia lewicowa powinna i może te problemy rozwiązać.
Budynek fabryczno – handlowy, należący do rodziny Rudolfa Wehrta, stał się w 1926 roku centralą Komunistycznej Partii Niemiec ( Kommunistische Partei Deutschlands, KPD). W tym budynku znajdowało się biuro wybitnego przedstawiciela ruchu robotniczego Ernsta Thälmanna (przewodniczący KPD w latach 1925-1933). Wraz z dojściem Hitlera do władzy w 1933 r., budynek został przejęty przez nazistowską SA, a następnie utworzono tam dom im. Horsta Wessela – niemieckiego nazisty i członka SA, organizatora brutalnych ataków na działaczy robotniczych, m.in. na siedzibę partii komunistycznej w Berlinie. Budynek został odbudowany po wojnie i był odtąd użytkowany przez SED, a nazwę placu w 1969 r. przemianowano z Placu Karla Liebknechta na Plac Róży Luksemburg. Tutaj także w 1990 roku, ze względu na uwarunkowania historyczne, zdecydowała się umieścić swoją siedzibę PDS.
Dziedziniec budynku jest duży i przestronny. Zaprojektowany w ten sposób, aby umożliwić w przeszłości wjazd powozom straży pożarnej. W foyer, części wejściowej, znajduje się popiersie Karla Liebknechta oraz oryginalna zabudowa z 1912 roku. Podczas pobytu w siedzibie Partii Lewicowej 27 października 2006 r. nasza grupa została bardzo miło przyjęta przez Olivera Schrödera, referenta ds. polityki międzynarodowej. Oprócz zwiedzenia budynku mieliśmy także okazję zobaczyć członków partii podczas ich codziennej pracy. Pozostał tylko lekki niedosyt z powodu niemożności zobaczenia biura honorowego przewodniczącego partii – Hansa Modrowa, ostatniego premiera NRD. Obecnie pracuje tutaj 50 współpracowników, którzy podzieleni są na działy biurowe wraz z ich przewodniczącymi. Przewodniczącym partii jest Lothar Bisky, który ma swoje biuro tutaj, ale także w Bundestagu. Partia posiada również sekretarza generalnego odpowiedzialnego za koordynację wszystkich oddziałów w tym budynku. Jest nim Dietmar Bartach, były prezes gazety związanej z PDS – „Neues Deutschland”. Znajduje się tutaj także biuro skarbnika, który odpowiedzialny jest za finanse partii. Partia nie ma problemów finansowych, chociaż nie dysponuje tak wysokimi funduszami jak duże partii np. CDU czy SPD . Połowa pieniędzy pochodzi ze składek członkowskich, drugą połowę zaś stanowią dopłaty od państwa.

Innymi ważnymi oddziałami są:


Ponadto Partia Lewicowa posiada młodzieżówkę Młoda Lewica. Jest to młodzieżowy związek zbliżony do Die Linke. Wprawdzie nie mają jeszcze prawdziwych struktur, ale mają swoje biuro w domu im. Karla Liebknechta.
Nie ma w Polsce odpowiednika sił aktywnej lewicy w takiej formie jak w RFN. Toteż kontakty naszego kraju z Partią Lewicową są ograniczone do biura Fundacji Róży Luxemburg w Warszawie.


Opracowały:
Iwona Jachym
Aleksandra Pierścińska

Uwaga: większość danych w tekście z dotyczy 2006 r.