Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pobyt badawczy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych w Berlinie (23-27.10.2006) > Kalendarium wyjazdu badawczego studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych wraz z opiekunami naukowymi, BERLIN 23-27 pąździernika 2006

Kalendarium wyjazdu badawczego studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych wraz z opiekunami naukowymi, BERLIN 23-27 pąździernika 2006


DZIEŃ PIERWSZY - PONIEDZIAŁEK - 23 PAŹDZIERNIKA 2006



Po przyjeździe z ulgą zostawiliśmy bagaże w schronisku młodzieżowym, gdzie mieszkaliśmy.


"Jeśli chodzi o Zielonych (z przedstawicielką których miałam okazję przeprowadzać wywiad) byli bardzo otwarci i mili, lecz nie dało się nie zauważyć się pewnego zamieszania w związku z naszą, zapowiedzianą przecież, wizytą." Ania Narlocha


Mimo męczącej i długiej podróży, praktycznie od razu zabraliśmy się do pracy. Powyżej zdjęcie z pierwszego wywiadu przeprowadzonego przez Annę Naplochę i Sandrę Schindler pod bacznym okiem dr Katarzyny Gelles z deputowaną partii Zielonych do Izby Poselskiej Berlina Bilkay Öney. Od lewej: Sandra Schindler, dr Katarzyna Gelles, Bilkay Öney, Anna Naplocha, Özcan Mutlu.


Każdy z naszych rozmówców otrzymał upominki promujące Uniwersytet Wrocławski


Podczas, gdy mniejsza część grupy zajmowała się rozmową z panią Bilkay Öney, pozostali zwiedzili budynek berlińskiego parlamentu (dawnego pruskiego Landtagu) oraz obejrzeć film na temat historii gmachu.


Po wywiadzie i zwiedzaniu siedziby partii mieliśmy okazję podyskutować i zadawać pytania przedstawicielce młodzieżówki Zielonych.




Po południu mieliśmy okazję odbyć pierwszy spacer po Berlinie, uatrakcyjniony przewodnictwem pana Krzysztofa Jagiełło, który studiuje w naszym Instytucie i od wielu lat mieszka w stolicy Niemiec.


DZIEŃ DRUGI - WTOREK - 24 PAŹDZIERNIKA 2006

Podzieliliśmy się na dwie grupy


Jedna odwiedziła siedzibę FDP, gdzie Jakub Marzec i Marcin Janukowicz przeprowadzili wywiad z sekretarzem i rzecznikiem prasowym partii w Berlinie panem Horstem Krumpenem.


"Pies Wombie złagodził atmosferę i było trochę po domowemu, co pisze się na plus." Kuba Marzec


W środku pan Horst Krumpen i pan dr Mariusz Kozerski, po bokach Marcin Janukowicz i Kuba Marzec, którzy wcielili się w dziennikarzy;


Druga grupa natomiast miała okazję spotkać się z przedstawicielem Die Linke.PDS panem Steffenem Zillichem (w latach 1991-1995, 1998-2001 i 2002-2006 deputowanym do parlamentu Berlina). "Wywiad z PDS, który przeprowadzałam: pan Steffen Zillich okazał się bardzo miłym i przede wszystkim kompetentnym rozmówcą. Przygotował się do rozmowy i traktował nas jak równorzędnego partnera." Ewa Olszewska


od lewej: Agnieszka Organista, Ewa Olszewska, pan Steffen Zillich.


Tego dnia zwiedziliśmy budynek Reichstagu, co na nas wszystkich zrobiło ogromne wrażenie.


W Bundestagu naszym przewodnikiem był Jan Bittner, pracownik działu planowania frakcji CDU/CSU (w środku).


Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca zwykle niedostępne zwiedzającym.






Jan Bittner okazał się kompetentnym i niezwykle uprzejmym przewodnikiem.






Po zwiedzaniu odbyło się spotkanie z Dr. Markiem Speichem (z prawej), szefem działu planowania frakcji chadeckiej w Bundestagu, który udzielał nam wszelkich informacji na temat funkcjonowania i struktur partii, o jakie prosiliśmy.


Nasi rozmówcy zostali poproszeni o napisanie dedykacji, co okazało się nie lada wyzwaniem.


Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Muzeum Muru Berlińskiego (Haus am Check Point Charlie).




DZIEŃ TRZECI - ŚRODA - 25 PAŹDZIERNIKA 2006


Kolejny intensywny dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum NDR.








Wydarzeniem dnia był udział w konferencji z okazji pięćdziesięciolecia Towarzystwa Niemiecko-Atlantyckiego (Deuschte-Atlantische Gesellschaft), gdzie wysłuchaliśmy m.in. przemówień pani kanclerz Angeli Merkel i sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoopa Scheffera. Na zdjęciu w drugim rzędzie od lewej: Marcin Janukowicz,, dr Katarzyna Gelles, Kuba Marzec, Iwona Jachym, dr Mariusz Kozerski; w środku: Ewa Olszewska, Aleksandra Pierścińska, Agnieszka Organista, Irmina Łapa, Sylwia Dec, Anna Naplocha; z przodu Sandra Schindler.




Po konferencji odbył się bankiet, w którym także mieliśmy przyjemność uczestniczyć.


Po południu dr Kozerski zaprowadził nas na Bernauer Strasse, gdzie mur berliński podzielił ulicę na część południową, znajdującą się w sektorze radzieckim oraz północną leżącą w sektorze francuskim.




DZIEŃ CZWARTY - CZWARTEK - 26 PAŹDZIERNIKA 2006


Czwarty dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Willy Brandt-Haus - głównej siedzibie SPD.




Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po siedzibie SPD; opowiedziano nam historię budynku oraz pewne ciekawostki związane z tym miejscem


Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po siedzibie SPD; opowiedziano nam historię budynku oraz pewne ciekawostki związane z tym miejscem


Następnie Irmina Łapa i Sylwia Dec (po prawej) przeprowadziły wywiad z Dr. Frankiem Schauffem (SPD), referentem ds. polityki europejskiej, Europy Wschodniej i Rosji w zarządzie partii socjaldemokratycznej (po lewej).




Ostatni przeprowadzony przez studentów wywiad odbył się w Bundestagu. Iwona Jachym (po lewej) i Aleksandra Pierścińska (z przodu) rozmawiały z deputowanym CDU do Bundestagu panem Reinhardem Grindelem (po prawej).


Po południu zwiedziliśmy pomnik Holocaustu oraz wystawę poświęconą niemieckim prześladowaniom i eksterminacji europejskich Żydów w latach 1933-1945.




DZIEŃ PIĄTY - PIĄTEK - 27 PAŹDZIERNIKA 2006


Ostatni dzień pobytu w Berlinie rozpoczęliśmy wizytą w siedzibie głównej partii Die Linke.PDS, Karl-Liebnecht-Haus.


Przeprowadziliśmy tam z Oliverem Schröderem (po prawej), referentem ds. polityki międzynarodowej, dyskusję na temat bieżącej aktywności ugrupowania na niemieckiej i berlińskiej scenie politycznej.


Nasz przewodnik i rozmówca dzięki miłemu sposobowi bycia i doskonałemu przygotowaniu do rozmowy wywarł bardzo dobre wrażenie.


Po wizycie w siedzibie Die Linke.PDS udaliśmy się do dzielnicy Treptow, gdzie znajduje się Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich poległych w walkach o Berlin








To już jedno z ostatnich ujęć naszej grupy w Berlinie. Na peronie Dworca ZOO czekamy na walizkach na pociąg do Polski.