Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zmarł Profesor Helmut Wagner

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Helmuta Wagnera, politologa związanego z berlińskim Wolnym Uniwersytetem.

Pan Profesor od wielu lat współpracował z naszym Zakładem, wspierając swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem nas, młodsze Koleżanki i Kolegów. W kwietniu 2009 r. gościł na wrocławskiej uczelni z wykładami poświęconymi niemieckiej polityce zagranicznej oraz własnym doświadczeniom z życia w podzielonym Berlinie okresu zimnej wojny. Teksty Jego autorstwa publikowaliśmy na łamach wydawanego przez Zakład Badań Niemcoznawczych pisma  "Niemcoznawstwo".

Szczególnie leżała mu na sercu idea polsko-niemieckiego dialogu i miał w niego osobisty wkład. Często przyjeżdżał do Polski, a wtedy nierzadko droga prowadziła na Warmię i Mazury, do rodzinnego Rastenburga (dzisiaj Kętrzyna), w którym przyszedł na świat w 1929 r. Zmarł 18 marca  2023 r. w Berlinie.

W osobie Pana Profesora Wagnera straciliśmy nie tylko wybitnego uczonego, wspaniałego dydaktyka i wychowawcę, lecz także Mentora i Przyjaciela.