Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Z wizytą na Katolickim Uniwersytecie Eichstätt-Ingolstadt

W dniach 24-25 maja 2022 r. odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Eichstätt-Ingolstadt w Bawarii konferencja naukowa zatytułowana: „Demokratie(n) in Bewegung: Polen und Deutschland aus historischer und politikwissenschaftlicher Perspektive”. Udział w niej wzięło troje pracowników Zakładu Badań Niemcoznawczych ISM: Kierownik ZBN – dr hab. prof. UWr Tadeusz Lebioda, dr Joanna Trajman i dr Mariusz Kozerski oraz dwie studentki stosunków międzynarodowych: Julia Musiałek i Florentyna Gust. Grupa przybyła na zaproszenie Zakładu Politologii Porównawczej KU Eichstätt-Ingolstadt i jego kierownika - prof. Klausa Stüwe (prorektora ds. międzynarodowych i projektowania profilu).
Konferencja została zapoczątkowana wyjazdem do Monachium. Miejscem pierwszego spotkania był bawarski parlament, w którym polscy i niemieccy uczestnicy spotkali się z zastępczynią sekretarza generalnego CSU i deputowaną do Landtagu, panią Tanją Schorer-Dremel.

Obraz1
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Kolejna wizyta została złożona w Bawarskiej Kancelarii Państwowej (Bayerische Staatskanzlei). Jej gospodarzami byli przedstawiciele Referatu „Stosunki Międzynarodowe, Europa Środkowa i Wschodnia, Bułgaria i Rumunia, Wspólnota Niepodległych Państw, polityka zewnętrzna i bezpieczeństwa”.
Obraz2
     © Zakład Badań Niemcoznawczych
Obraz3
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Uczestnicy konferencji zostali zaproszeni także do Konsulatu RP w Monachium i przyjęci przez konsula generalnego Jana Malkiewicza.
Obraz4
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Obraz5
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Obraz6
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

W drugim dniu konferencji wygłoszone zostały referaty: na temat wyzwań współczesnej demokracji w Niemczech i w Polsce (prof. K. Stüwe i prof. T. Lebioda), o polskich i niemieckich obrazach Rosji w XIX i XX wieku (prof. Leonid Luks), o podobieństwach i różnicach kulturowych między Polakami i Niemcami (dr M. Kozerski) oraz ich wspólnej historii i podzielonej pamięci (dr J. Trajman).

Obraz7
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Odrębnym tematem, przedyskutowanym także wspólnie z polskimi i niemieckimi studentami, były wady i zalety nauczania online oraz wnioski dotyczące funkcjonowania obu uniwersytetów w czasach pandemii.

Obraz8
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Obraz9
     © Zakład Badań Niemcoznawczych

Dyskusje wokół podjętych zagadnień moderowała dr Christina Rüther. Należy podkreślić, że wszystkie spotkania przebiegły nie tylko w rzeczowej, ale także bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.