Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wykład mgr Patrycji Sokołowskiej o sytuacji w Kosowie

Wykład mgr Patrycji Sokołowskiej o sytuacji w Kosowie

"Niemcy a nowe, niepodległe państwo w Europie" - spotkanie mgr Patrycji Sokołowskiej ze studentami

W dniu 2 kwietnia 2007 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, odbył się wykład mgr Patrycji Sokołowskiej nt. "Niemcy a nowe, niepodległe państwo w Europie". Wystąpienie Pani Patrycji Sokołowskiej, jako efekt pobytu badawczego w Kosowie, w całości poświęcone zostało kwestii przyszłości tego regionu i jego wpływu na europejskie bezpieczeństwo. Szczególną uwagę poświęcono zarysowaniu stanowiska społeczności międzynarodowej - w tym przede wszystkim Republiki Federalnej Niemiec - wobec niepodległościowych dążeń zamieszkującej ten obszar ludności albańskiej. Przedstawienie obecnej sytuacji polityczno - gospodarczej oraz społecznej, tej formalnie jeszcze serbskiej prowincji oraz pokazanie stopnia zaangażowania Niemiec w uregulowanie konfliktu kosowskiego, zostało w sposób szeroki udokumentowane licznymi fotografiami autorstwa Pani P. Sokołowskiej, wykonanymi m.in. w Prisztinie, serbskiej Mitrovicy i Prizren - miejscowości, gdzie stacjonują wojska Bundeswehry.
Wystąpienie Pani mgr Sokołowskiej spotkało się z dużym zainteresowanie studentów i to nie tylko Instytutu Studiów Międzynarodowych, którzy mieli znakomitą okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących zaprezentowanego problemu.
Organizatorem spotkania było Koło Niemcoznawcze, działające przy Zakładzie Badań Niemcoznawczych Instytutu Studiów Międzynarodowych. Wykład na temat Kosowa jest pierwszym z przewidywanego cyklu wystąpień poświęconych problematyce niemieckiej i europejskiej, których organizatorem będzie Koło.

© Katarzyna Gelles

Przewodnicząca Koła Niemcoznawczego - Paulina Burzyńska (po lewej) i mgr Patrycja Sokołowska (po prawej)

mgr Patrycja Sokołowska

dr Katarzyna Gelles i dr Adam Sokołowski