Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wizyta w synagodze "Pod Białym Bocianem"

Wizyta w synagodze "Pod Białym Bocianem"

W marcu 2015 r. członkowie i sympatycy Niemcoznawczego Koła Naukowego „PARTNER”, w tym głównie studenci z kierunków Stosunki międzynarodowe, Dyplomacja europejska i Politologia Wydziału Nauk Społecznych UWr mieli możliwość - dzięki zaangażowaniu naszej Koleżanki dr Ireny Kurasz - odwiedzenia synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Synagoga znajduje się na Starym Mieście, przy ul. Włodkowica 5 w rejonie zwanym „Dzielnicą Czterech Świątyń”, niedaleko kina „Nowe Horyzonty”.

 

1_synagoga.jpg

©  Adam Sokołowski

 

Pochodzący z 1829 r. historyczny budynek synagogi Pod Białym Bocianem, został zbudowany według projektu Carla Ferdinanda Langhansa Jr. Budowla ta przetrwała wydarzenia z okresu tzw. Nocy kryształowej w listopadzie 1938 r. ze względu na położenie w kwartale domów mieszkalnych. Tragiczny los spotkał natomiast drugą z wrocławskich synagog – Nową Synagogę, która została całkowicie zniszczona przez bojówkarzy spod znaku NSDAP (była wybudowana na parceli przy ul. Łąkowej koło budynku Komendy Policji). Po wojnie Synagoga Pod Białym Bocianem była przez pewien czas użytkowana przez Polaków wyznania Mojżeszowego, natomiast w latach 70. i 80. XX w. stopniowo popadła w ruinę. Obecnie synagoga jest już w pełni odrestaurowana.

 

2_synagoga.jpg

Irena Kurasz i Barbara Pendzich

© Adam Sokołowski

 

Studenci obejrzeli również trwająca właśnie wystawę „Z wewnątrz na zewnątrz. Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec”, przygotowaną przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

3_synagoga.jpg

     © Irena Kurasz

 

4_synagoga.jpg

     © Irena Kurasz

 

W opisie wystawy czytamy: „75 lat po pogromach, wystawa stanowi swego rodzaju analizę raportów stworzonych przez zagranicznych dyplomatów w czasie wydarzeń z listopada roku 1938. W jaki sposób przedstawiciele różnych państw przedstawiają wybuch przemocy wobec Żydów, który miał miejsce w Niemczech? Kim są zagraniczni dyplomaci, którzy sporządzili niniejsze raporty? W jaki sposób Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych reagowało na działania reprezentantów i ich misje o charakterze dyplomatycznym? Dokumenty z ponad 20 krajów rzucają nowe światło na wydarzenia dyplomatyczne roku 1938. Pokazują one, w jaki sposób pogromy postrzegane były na arenie międzynarodowej oraz jak opuściły one granice Niemiec i zyskały zasięg globalny”.

 

5_synagoga.jpg

w środku: Aleksander Gleichgewicht i Barbara Pendzich

© Adam Sokołowski

 

Część studentów miała okazję spotkać się z panem Aleksandrem Gleichgewichtem,  od 2012 r. przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Naszym przewodnikiem zaś była pani Barbara Pendzich – Koordynator Projektów z wrocławskiej Fundacji Bente Kahan, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła  historię i jakże tragiczne losy wrocławskich Żydów, zarówno tych niemieckich, jak polskich już z okresu powojennego. Należy przy tym zauważyć, że Gmina Wyznaniowa Żydowska opiekuje się nie tylko obiektami związanymi z synagogą przy ul. Włodkowica, ale również dwoma historycznymi cmentarzami żydowskimi we Wrocławiu – przy ul. Ślężnej i ul. Lotniczej.

 

Więcej informacji  na:

http://fbk.org.pl/new/synagoga

https://pl-pl.facebook.com/cizwroclaw