Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Srebrny jubileusz Niemcoznawstwa

Srebrny jubileusz Niemcoznawstwa

Niemcoznawstwo_25okl_6zbc6b.jpgSprawy wewnętrzniemieckie, red. Katarzyna Gelles, Niemcoznawstwo 25, Acta Universitatis Wratislaviensis No 3789, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2017, ss. 209.


Srebrny jubileusz „Niemcoznawstwa” (25 tomów w minionym ćwierćwieczu) zasługuje na podkreślenie. Daje powody do satysfakcji nie tylko z dotychczasowego dorobku pisma, lecz skłania także do wyrażenia nadziei, że przed nami kolejne lata twórczych działań.

Wśród tematów prac zawartych w prezentowanym tomie zwrócić pragniemy uwagę na szczególną rocznicę. W lutym 1947 r. Sojusznicza Rada Kontroli Niemiec dekretem nr 46 zlikwidowała państwo pruskie (art. 1 brzmiał: „Państwo pruskie, jego rząd centralny i wszystkie organa są rozwiązane […]”). Pojawienie się Prus na mapie Europy, a zwłaszcza ich zniknięcie, było niemal niezauważalne. Sprawa to osobliwa także dla nas, Polaków, których kraj na 123 lata został podzielony między trzy mocarstwa; dwa z nich — Austria i Rosja — istnieją do dziś, losy zaś Prus w powszechnej świadomości urywają się w trudnym do określenia momencie. Siedemdziesiąt lat, jakie minęły od decyzji aliantów, daje sposobność do przypomnienia przyczyn i okoliczności jej podjęcia.

Kolejni autorzy poddali analizie elementy polityki istotne dla obrazu sięgającej początków w 1949 r. RFN. Interesująco kształtuje się współczesny portret młodzieży mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku. Część artykułową zamyka tekst o niemieckich korzeniach wybranego w listopadzie 2016 r. na 45. prezydenta USA Donalda Trumpa. 

Działy recenzji i omówień oraz kronika, a także książkowe i filmowe nowości niemcoznawcze (w wyborze) uzupełniają tradycyjnie zawartość tomu.