Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Spotkanie z Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Viktorem Elblingiem

W dniu 16 stycznia 2024 r. studenci Dyplomacji Europejskiej, Bezpieczeństwa Narodowego oraz Stosunków Międzynarodowych, w tym członkowie Niemcoznawczego Koła Naukowego „Partner”, na zaproszenie Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Pana Martina Kremera, gościli we wrocławskiej placówce konsularnej naszego zachodniego sąsiada. Okazją była wizyta w stolicy Dolnego Śląska Ambasadora Niemiec, Pana Viktora Elblinga, który swą misję nad Wisłą rozpoczął we wrześniu 2023 r.

1        Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer i Ambasador Viktor Elbling

© Filip Fior

W pierwszej części spotkania Pan Ambasador nawiązał do roli, jaką Polska odgrywa w niemieckiej polityce zagranicznej, odniósł się także do perspektyw dla niej na forum Unii Europejskiej. Mowa była również o kluczowych wydarzeniach w polityce międzynarodowej, które stawiają przed państwami nowe wyzwania oraz przeobrażeniach europejskiej struktury bezpieczeństwa. Przykładowo, po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. niemiecki kanclerz mówił, iż inwazja ta wyznacza „punkt zwrotny” (Zeitenwende) w dziejach jego kraju.

W drugiej części głos przekazano młodym gościom, którzy zadali pytania dotyczące m.in. transformacji energetycznej w Niemczech, oceny relacji Ukrainy z Unią Europejską z niemieckiej perspektywy, głównych obszarów aktywności dyplomacji RFN czy przyszłości stosunków polsko-niemieckich.

© Filip Fior

Ze strony Wydziału Nauk Społecznych organizatorami przedsięwzięcia byli: dr Jakub Bornio z Instytutu Studiów Europejskich, który moderował dyskusję  oraz prof. Katarzyna Gelles i dr Joanna Trajman z Zakładu Badań Niemcoznawczych Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa.