Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Siedemnasty tom

Siedemnasty tom

Od podziału do jedności. Powojenne Niemcy 1945-1949-1989-2009

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, AUW 3177, Wrocław 2009, ss. 346.

n17_k7zhkb.jpgDo rąk Czytelników trafia właśnie najnowszy, siedemnasty numer „Niemcoznawstwa” pod redakcją Romualda Gellesa. Jest to tom szczególny. Rok 2009 był w Republice Federalnej Niemiec niezwykły, gdyż obfitował nie tylko w doniosłe wydarzenia polityczne, ale także był rokiem rocznic – wielu ważnych okrągłych jubileuszy. Spośród rocznic na czoło wysuwają się 60. rocznica powstania dwóch państw niemieckich – Republiki Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a także 20. rocznica zburzenia muru berlińskiego, co symbolicznie oznaczało otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec.

O zamieszczonych w tomie pracach powiedzieć można, iż nawiązują w różnorodny sposób do niemieckich spraw i polsko-niemieckich relacji od zakończenia II. wojny światowej po współczesność.