Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Projekt „Edukacja polityczna w Niemczech na przykładzie Saksonii. Wnioski dla Polski”

Miło nam poinformować, że projekt badawczy dr Joanny Trajman i dra Mariusza Kozerskiego z Zakładu Badań Niemcoznawczych ISMiB pt. „Edukacja polityczna w Niemczech na przykładzie Saksonii. Wnioski dla Polski” uzyskał akceptację i otrzymał dofinansowanie z programu Partnerstw Wschodnich Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Projekt zaplanowany na lata 2024-2026 realizowany jest we współpracy z prof. Anją Besand (Kierowniczką Zakładu Dydaktyki Edukacji Politycznej na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie) oraz prof. Uwe Backesem (Zastępcą Dyrektora Instytutu Badań nad Totalitaryzmami im. Hannah Arendt przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie). Jego celem jest analiza działania podmiotów odpowiedzialnych za edukację polityczną w graniczącej z Polską Saksonii i odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu rozwiązania (np. organizacyjne) stosowane u zachodnich sąsiadów wykorzystać można na rodzimym gruncie. Doświadczenia tego kraju związkowego, wynikające z konieczności mierzenia się z ruchami ekstremistycznymi, stanowią przy tym rezerwuar sprawdzonych sposobów wzmacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.