Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Polsko - niemieckie warsztaty naukowe 18.12.2007

Polsko - niemieckie warsztaty naukowe, 18.12.2007

W dniu 18.12.2007 r. odbyły się w Instytucie Studiów Międzynarodowych polsko-niemieckie warsztaty naukowe na temat: "Deutsch-polnische Beziehungen im Spiegel der Medien". W spotkaniu uczestniczyli polscy studenci Stosunków Międzynarodowych IV i V roku/I i II SUM specjalizacji niemcoznawczej oraz niemieccy studenci programu Socrates/Erasmus. Zajęcia, przeprowadzone w całości w języku niemieckim, były moderowane przez pracowników Zakładu Badań Niemcoznawczych: dr Katarzynę Gelles oraz dra Mariusza Kozerskiego.

Na wstępie uczestnicy zostali podzieleni na cztery mieszane, polsko-niemieckie grupy robocze, których zadaniem było przedyskutowanie i opracowanie podanych zagadnień. W dalszej kolejności grupy udzielały odpowiedzi na zadane pytania oraz odnosiły się do postawionych tez. Warto w tym miejscu podkreślić wysoki poziom znajomości języka niemieckiego polskich studentów.


1

© Mariusz Kozerski


Przebieg dyskusji oraz odpowiedzi grup roboczych wskazywały na dużą zbieżność poglądów uczestników w zakresie oceny roli mediów w kształtowaniu opinii o sąsiadach oraz ich wpływaniu na stan stosunków polsko-niemieckich. Media mogą w opinii studentów pełnić znacząca rolę w procesie pojednania pomiędzy Polakami a Niemcami oraz wpływać na polepszenie obrazu sąsiadów w świadomości mieszkańców obu krajów. Zdaniem studentów wpływ przekazów medialnych jest nierzadko dokładnie odwrotny, ponieważ zamiast godzić, media najczęściej dzielą: wskazując na ciągłe zagrożenia, różnice zdań w ocenie wydarzeń historycznych czy odmienność punktów widzenia w polityce zagranicznej.

W polskich przekazach medialnych szczególną rolę odgrywają zatem informacje o działalności Związku Wypędzonych, poglądach jego przewodniczącej Eriki Steinbach oraz o planowanym założeniu Centrum przeciwko Wypędzeniom z siedzibą w Berlinie; niemniejszą uwagę zwraca się na aktywność Powiernictwa Pruskiego oraz na problem spłaty przez Niemcy odszkodowań wojennych. Niemieckie media natomiast koncentrowały się w ostatnim czasie na omawianiu negatywnych skutków rozszerzenia UE o Polskę oraz na krytyce stylu rządów i polityki europejskiej braci Kaczyńskich. Studenci zauważyli, iż w lepszym świetle stawiają sąsiadów media regionalne, obejmujące swym zasięgiem strefę przygraniczną. To właśnie z tego źródła można czerpać wiedzę o udanych projektach zrealizowanych przez władze euroregionów, gmin przygranicznych czy uczelni wyższych zlokalizowanych blisko granicy polsko-niemieckiej.


2

© Mariusz Kozerski


Studenci zwrócili uwagę, iż polskie przekazy medialne cechuje większe zabarwienie emocjonalne; natomiast niemieckie związane są w dużym stopniu z dawnymi stereotypami i ciągle pokutującym, nienajlepszym wizerunkiem Polaków w Niemczech.

W zgodnej opinii uczestników spotkania zajęcia warsztatowe, w których udział biorą polscy i niemieccy studenci, są cenną i pożyteczną inicjatywą, którą warto powtarzać w przyszłości.


Dr Katarzyna Gelles
Dr Mariusz Kozerski