Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > O europejskiej polityce bezpieczeństwa w Wiedniu

O europejskiej polityce bezpieczeństwa w Wiedniu

W dniach 13-16 grudnia 2015 r. odbyła się w Wiedniu konferencja naukowa zatytułowana „Internationale Politik und Sicherheit” (Polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo). Program spotkania zorganizowanego przez Akademie Rosenhof z Weimaru i Politische Akademie z Wiednia obejmował część naukową (referaty i towarzyszące im dyskusje) oraz wizyty w siedzibach wybranych organizacji międzynarodowych zlokalizowanych w stolicy Austrii. W ramach pierwszego bloku tematycznego zaakcentowane zostały zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem bieżącej sytuacji w Niemczech i Austrii. Referenci (reprezentujący m.in. Uniwersytet Wiedeński, Austria Institut für Europa- und Sicherheitspolitik, Wilfried Martens Centre for European Studies czy Institut für Friedenssicherung und Konfliktmanagement) w sposób kompetentny i wieloaspektowy omówili współczesne zagrożenia dla ładu i bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Za główne problemy uznano terroryzm międzynarodowy, masową migrację do krajów europejskich oraz zaznaczające się coraz wyraźniej podziały wśród państw członkowskich UE.

DSC05486JPG_vcnbv7.jpg

©  Katarzyna Gelles

Celem drugiego bloku tematycznego – zaplanowanych wizyt w organizacjach międzynarodowych – było nie tylko poznanie ich historii i struktury, ale również pozyskanie wiedzy, w jaki sposób swym działaniem przyczyniają się do utrwalania ładu i bezpieczeństwa międzynarodowego oraz angażują się w rozwiązywanie problemów współczesnego świata. Spotkania mające służyć wyjaśnieniu powyższych kwestii miały miejsce w wiedeńskim Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, siedzibie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a ponadto w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).

DSC05508JPG_dwn63f.jpg

©  Katarzyna Gelles

W konferencji wzięli udział pracownicy Zakładu Badań Niemcoznawczych: dr hab. Katarzyna Gelles i dr Mariusz Kozerski.

DSC05653JPG_wh7a4u.jpg