Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowa książka dr Izabeli Wróbel

Nowa książka dr Izabeli Wróbel

okladka.jpgNakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego ukazała się książka Izabeli Wróbel pt. "Europeizacja prawa imigracyjnego Republiki Federalnej Niemiec w latach 1999-2009", która odnosi się do okresu obowiązywania traktatowych postanowień imigracyjnych będących wynikiem reformy amsterdamskiej z 1997 roku i pozostających w mocy do chwili wejścia w życie Traktatu z Lizbony, czyli do 1 grudnia 2009 roku. Monografia odzwierciedla podejście nazywane badaniami trzeciej generacji nad integracją europejską. Badania te obejmują nie tylko politykę i prawo Unii Europejskiej oraz formy i skutki oddziaływania czynników narodowych na ostateczny kształt polityk i prawa europejskiego, lecz także rzeczywisty wpływ działań instytucji europejskich na sytuację w państwach członkowskich. W ośmiu rozdziałach Autorka przedstawiła dorobek naukowy politologów i prawników z zakresu teorii europeizacji, który powstał głównie w Europie Zachodniej, i przeanalizowała możliwości wykorzystania tego dorobku w badaniach nad prawem krajowym w ogóle oraz we własnych badaniach nad krajowym prawem imigracyjnym w szczególności, ponadto sformułowała nowe propozycje definicyjne. Zasadniczą częścią pracy jest jednak analiza przebiegu, form, sposobów, zakresu i skutków europeizacji niemieckiego prawa imigracyjnego. Monografia naszej Koleżanki została wyróżniona Nagrodą Naukową Leopoldina 2010 przyznawaną przez Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego.