Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Inicjatywy niemcoznawców w mijającym semestrze

Inicjatywy niemcoznawców w mijającym semestrze

Pracownicy Zakładu Badań Niemcoznawczych przy współpracy z Niemcoznawczym Kołem Naukowym "Partner" podjęli w mijającym semestrze letnim 2008 r. wiele inicjatyw mających wzbogacić wiedzę studentów i urozmaicić formy dydaktyczne.


Promują oni spotkania z ciekawymi ludźmi oraz zwiedzanie wartych zobaczenia miejsc. Poprzez posiadane kontakty z zaangażowaniem stwarzają swoim podopiecznym możliwość poszerzania wiedzy, wykraczającej daleko poza wiadomości czerpane z podręczników.

W dniach 13-14 marca 2008 r. członkinie Koła Niemcoznawczego zorganizowały wyjazd badawczy do Berlina, którego tematem była "Działalność polskiej dyplomacji w Republice Federalnej Niemiec". Uczestniczki projektu spotkały się z Marcinem Zastrożnym, pracownikiem Instytut Polskiego w Berlinie, odpowiedzialnym za kontakty z prasą oraz sprawy promocji.

 





W Ambasadzie RP w berlińskiej dzielnicy Grunewald zostały przyjęte przez dr. Sławomira Tryca, Radcę w Dziale Kulturalnym.





Z początkiem kwietnia Profesor Romuald Gelles zorganizował kolejne już spotkanie mające przybliżyć naszym najmłodszym studentom najważniejsze miejsca ich rodzimej Uczelni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy znanej fontannie z Szermierzem przed Gmachem Głównym Uniwersytetu, gdzie umówiliśmy się z Panem Ryszardem Młynarskim, Dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie przeszliśmy do Auli Leopoldyńskiej. Mogliśmy też zwiedzić Wieżę Matematyczną oraz podziwiać roztaczający się z niej widok na panoramę Wrocławia. Następnie zeszliśmy do Oratorium Marianum, gdzie R. Młynarski opowiedział nam o historii jej renowacji oraz dramatycznych zmaganiach z powodzią w 1997 r. Na koniec zwiedziliśmy wystawę poświęconą dziejom akademickiego Wrocławia w Sali im. Longchamps.





28 kwietnia nasza doktorantka, magister Patrycja Sokołowska przygotowała wykład poświęcony dążeniom Bośni i Hercegowiny do integracji w ramach wspólnoty europejskiej "Bośnia i Hercegowina na drodze do UE?", powstały na podstawie najświeższych materiałów zdobytych podczas niedawnych wyjazdów badawczych do krajów bałkańskich. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, co świadczyć może z jednej strony o rosnącej popularności problematyki bałkańskiej, lecz także deficycie aktualnych publikacji oraz informacji na ten temat. Spotkanie z Patrycją Sokołowską z pewnością przyczyniło się do wypełnienia tej luki oraz poszerzenia wiedzy o Półwyspie Bałkańskim.







20 maja odbyło się spotkanie członków Koła Niemcoznawczego z Wicekonsul Honorową Republiki Austrii we Wrocławiu, panią Jolantą Charzewską-Miller. Dzięki wizycie Pani Konsul studenci mieli możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem i działalnością konsulatów honorowych, a także usłyszeć wiele ciekawych informacji o Austriakach i ich ojczyźnie. Jako pamiątkę ze spotkania studenci Koła Niemcoznawczego otrzymali książkę o konsulatach znajdujących się we Wrocławiu.





W dniach 26 - 28 maja z wizytą w naszym Zakładzie gościł Pan Frank Reininghaus, wykładowca German Armed Forces Command and Staff College w Hamburgu (Niemcy). Zaprezentował on cykl zajęć poświęconych prewencji oraz sposobom rozwiązywania konfliktów na świecie - wykład "The security-political Engagement of the European Union in Africa" oraz kurs "Basic Principles of successful Conflict Moderation" . Warsztaty, na których uczestnicy poprzez symulacje konfliktów mogli poznać metody ich rozwiązywania w praktyce cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów, którzy mieli okazję nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale też przy okazji pogłębić swoją znajomość języka.







30 maja 2008 r. dr Katarzyna Gelles wraz z grupą studentów stosunków międzynarodowych uczestniczyła w spotkaniu z goszczącym we Wrocławiu ambasadorem Izraela Davidem Pelegiem. W pierwszej części Pan Ambasador, nawiązując do tegorocznych obchodów 60-lecia powstania państwa żydowskiego, scharakteryzował najważniejsze dziedziny współpracy polsko-izraelskiej. Zwrócił uwagę na promowanie w obu krajach wiedzy o sobie, pogłębianie wymiany pomiędzy społeczeństwami, szczególnie młodzieży. Wzajemne poznanie jest szczególnie ważne, by obalić pokutujące niestety do dziś stereotypy i błędne wyobrażenia o sobie. W części drugiej słuchacze zadawali pytania dotyczące polityki Izraela w regionie bliskowschodnim, percepcji Polski i Polaków w społeczeństwie izraelskim czy też obchodów trwającego Roku Polsko-Izraelskiego.





Następnie wyruszyliśmy w kierunku ulicy Włodkowica, gdzie mieści się wrocławska gmina żydowska. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu jednego z naszych studentów mieliśmy okazję zobaczyć salę modlitewną, dowiedzieć się najważniejszych wiadomości o judaizmie, a na koniec zwiedzić przepiękną, choć nadal czekającą na remont synagogę "Pod Białym Bocianem".