Uniwersytet Wrocławski

Zakład Badań Niemcoznawczych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Dwudziesty pierwszy tom

Dwudziesty pierwszy tom "Niemcoznawstwa"

Republika Federalna Niemiec. Przemiany i wyzwania.

Acta Universitatis Wratislaviensis 3519, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2013, ss. 194.

Niemcoznawstwo_21-mniejsza


Z wielką satysfakcją informujemy, że  ukazał się właśnie 21 tom „Niemcoznawstwa”.

Zawarte w niniejszym tomie artykuły wyszły  spod  pióra autorów zajmujących się przeważnie sprawami niemieckimi po powstaniu w 1949 r. Republiki Federalnej Niemiec.

Wszystkie rozprawki zostały napisane przez młodych pracowników nauki, w kilku wypadkach powstały w związku z przygotowywanymi dysertacjami doktorskimi.

Zauważyć warto, iż coraz bogatszy staje się dział recenzji, zarówno pod względem ilościowym, jak i ciężaru gatunkowego omawianych prac, które ukazały się w ostatnim roku w Polsce, RFN, a także USA i Francji.

Tym razem jednak na szczególną uwagę zasługuje zestawienie wszystkich prac opublikowanych na łamach 20 tomów naszego  pisma w minionym dwudziestoleciu.

Uczyniliśmy to wzorem wielu redakcji czasopism (serii) naukowych, które w odstępach 20- lub 25-letnich ogłaszają drukiem indeksy lub bibliografie zawartości wydawanych roczników. Ułatwia to korzystanie z prac, które na ich łamach były publikowane, pozwala zorientować się w polityce wydawniczej redakcji, wreszcie ocenić dorobek działalności czasopisma. Podkreślić należy, iż do tej pory na łamach „Niemcoznawstwa” ukazało się prawie ćwierć tysiąca prac, które przygotowało blisko stu autorów, co stanowi łącznie blisko 6 000 stron druku.