Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > 30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej. Bilans współpracy

30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej. Bilans współpracy

Pojednanie-polsko-niemieckie-ISM

© Instytut Studiów Międzynarodowych

Msza w Krzyżowej z 12 listopada 1989 r., odprawiona przez ówczesnego biskupa opolskiego Alfonsa Nossola,  podczas której premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Helmut Kohl wymienili uścisk, przekazując sobie znak pokoju, przeszła do historii jako symbol pojednania i otwarcia nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich.

Okrągła rocznica wydarzenia stała się okazją do podsumowań minionych trzech dekad współpracy obu krajów. O blaskach i cieniach tego sąsiedztwa dyskutowali politolodzy, socjologowie, historycy, ekonomiści i specjaliści od stosunków międzynarodowych podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „30 lat pojednania polsko-niemieckiego. Sukcesy i wyzwania”. Została ona zorganizowana 27 listopada 2019 r. przez Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego pod patronatem Rektora UWr oraz Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

W debacie otwierającej konferencję udział wzięli goście honorowi: arcybiskup Alfons Nossol, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego w Opolu Rafał Bartek, reprezentujący Instytut Nauk Politycznych PAN w Warszawie prof. Piotr Madajczyk oraz  Dyrektor Instytutu Socjologii UWr prof. Zbigniew Kurcz. Prelegenci dokonali bilansu relacji polsko-niemieckich, kreśląc przy tym wyzwania i problemy w nich występujące.

IMG-20191201-WA0002

Od lewej: prof. Zbigniew Kurcz, Rafał Bartek, abp Alfons Nossol, prof. Piotr Madajczyk oraz dr Irena Kurasz w roli moderatora

© Instytut Studiów Międzynarodowych

W dalszej części spotkania odbyły się dyskusje panelowe poświęcone różnym aspektom wzajemnych stosunków, w których czynny udział wzięli również pracownicy i doktoranci Zakładu Badań Niemcoznawczych. Referaty wygłosili:

Konferencji towarzyszyła wystawa Federalnej Fundacji ds. Badania Dyktatury SED zatytułowana „Od pokojowej rewolucji do jedności Niemiec”.