Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wizyta we wrocławskim Towarzystwie im. Edyty Stein w dniu 11 grudnia 2007 r.

Wizyta we wrocławskim Towarzystwie im. Edyty Stein w dniu 11 grudnia 2007 r.

Z inicjatywy dra Mariusza Kozerskiego oraz dr Katarzyny Gelles w dniu 11 grudnia 2007 r. studenci specjalizacji niemcoznawczej Instytutu Studiów Międzynarodowych oraz studiujący w nim w ramach pobytu stypendialnego Sokrates studenci niemieccy gościli z wizytą w siedzibie wrocławskiego Towarzystwa im. Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej 38. Przywitał nas pochodzący ze Słowacji wolontariusz Martin Gbur. W Sali Róży (nazwanej imieniem siostry E. Stein) opowiedział nam o samej patronce Towarzystwa, której życiorys jest niezwykły, a wydarzenia historyczne przeplatają się z wątkiem osobistym. Urodziła się w 1891 r. i dorastała we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej prowadzącej skład drewna. Tutaj też rozpoczęła studia uniwersyteckie o profilu humanistycznym, kontynuowała je w Getyndze. Na początku lat 30. przeszła na katolicyzm i wstąpiła do zakonu karmelitanek przyjmując imię Teresy Benedykty od Krzyża. W tym czasie w hitlerowskich Niemczech zaczęły narastać prześladowania ludności żydowskiej. Wraz z rozpoczęciem drugiej wojny światowej władze Trzeciej Rzeszy podjęły decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu" kwestii żydowskiej rozpoczynając masowe deportacje do obozów koncentracyjnych. W sierpniu 1942 r. ich ofiarami padły Edyta z siostrą Różą. Obie zginęły w komorze gazowej w Oświęcimiu-Brzezince 9 sierpnia 1942 r. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 1 maja 1987 r., w październiku 1997 r. kanonizował, rok później zaś ogłosił Patronką Europy.

Koniec lat 80. przyniósł Polsce wiele znaczących zmian zarówno w dziedzinie polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej. Istotną rolę odgrywały wówczas zwłaszcza stosunki polsko-niemieckie. Zaczęły powstawać w Polsce liczne stowarzyszenia mające na celu pogłębianie wzajemnych więzi oraz realizacje pojednania między dwoma narodami. We Wrocławiu jednym z nich jest funkcjonujące od 1990 r. Towarzystwo im. Edyty Stein. Swoją tymczasową siedzibę miało w parafii kościoła św. Michała przy ul. Prusa 78, obecną natomiast - rodzinny dom rodziny Stein - od połowy lat 90. Towarzystwo stało się miejscem spotkań służących dialogowi międzykulturowemu. Organizuje ono spotkania autorskie, wykłady, koncerty, warsztaty, wymiany międzynarodowe, kursy językowe czy wystawy.

Nasza grupa miała też okazję obejrzeć jedną z nich, zatytułowaną "Biała Róża", a poświęconą dziejom studenckiej grupy oporu w hitlerowskich Niemczech o takiej samej nazwie.