Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Ukazał się 24 tom „Niemcoznawstwa”

Ukazał się 24 tom „Niemcoznawstwa”

Niemcy z polskiej perspektywy, red. Katarzyna Gelles, Niemcoznawstwo 24, Acta Universitatis Wratislaviensis No 3730, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2016, ss. 208.

W listopadzie 2015 r. — w 25. rocznicę podpisania traktatu granicznego z Niemcami — polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odtajniło korespondencję dyplomatyczną (szyfrogramy) między naszymi przedstawicielstwami w niemieckich stolicach a Centralą w Warszawie z przełomowych lat 1989/1990. Dowodzą one niezwykłej aktywności polskiej dyplomacji, mającej na celu przede wszystkim realizację najbardziej żywotnego interesu wszystkich Polaków, jakim było zagwarantowanie przez zjednoczone Niemcy granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Niemcoznawstwo_24okl-przycieta1_uup9u3.jpg

Obok tej bez wątpienia kluczowej kwestii znalazły się w tomie jeszcze dwie inne wypowiedzi z zakresu polityki zagranicznej RFN, a mianowicie, uwypuklająca jej priorytety ekonomiczne w relacjach ze światem zewnętrznym, a także o stanowisku tego państwa wobec konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Bogatą i długą historię związków Dolnego Śląska z Austrią dobrze ilustrują dzieje pierwszego konsulatu tego państwa we Wrocławiu. Sprawy konsularne, w szczególności funkcje i rola konsulatów honorowych mikropaństw, zostały ponadto przedstawione na przykładzie Księstwa Liechtenstein.

Część artykułową tomu uzupełniają inne, bogate stałe działy serii naukowej — recenzje i kronika oraz książkowe (w wyborze) i filmowe nowości niemcoznawcze.