Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowe książki pracowników ZBN: dr Katarzyny Gelles i dra Mariusza Kozerskiego

Nowe książki pracowników ZBN: dr Katarzyny Gelles i dra Mariusza Kozerskiego

W maju 2007 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego ukazały się dwie publikacje książkowe autorstwa pracowników Zakładu Badań Niemcoznawczych – dr Katarzyny Gelles i dra Mariusza Kozerskiego.

"Niemiecka polityka wschodnia" jest zarówno odzwierciedleniem zainteresowań naukowych autorki, jak i dydaktyki prowadzonej w ramach specjalizacji niemcoznawczej ISM. Głównym elementem jej treści jest polityka wschodnia Republiki Federalnej Niemiec. Niemniej jednak, wychodząc z założenia, iż nie sposób pominąć dziejów – choćby w zarysie - wzajemnych relacji omawianych państw, ich specyfiki i charakteru, została uzupełniona tłem historycznym. Tekst został wzbogacony ilustracjami wydarzeń, stanowiących momenty zwrotne lub symboliczne niemieckiej polityki wschodniej po 1945 r., tabelami oraz mapami.

okladka_NPW.jpg
powiększ

W opracowaniu "Polityka europejska Bawarii na przełomie XX i XXI wieku", które powstało na podstawie rozprawy doktorskiej, autor poddał analizie politykę europejską (Europapolitik) Bawarii ze szczególnym uwzględnieniem niezwykłej aktywności tego niemieckiego kraju związkowego w dziedzinie spraw europejskich. Znajdowała ona wyraz m. in. w zaangażowaniu w dyskusję na temat pogłębienia i rozszerzenia UE na Wschód, tworzeniu własnych koncepcji dotyczących rozwoju integracji europejskiej, przejęciu przez Bawarię roli adwokata interesów unijnych regionów przygranicznych domagających się przyznania dodatkowych środków finansowych w związku z rozszerzeniem wschodnim UE oraz wspieraniu koncepcji rozszerzenia kompetencji utworzonego na mocy Traktatu z Maastricht Komitetu Regionów.

powiększ