Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowa monografia dr Katarzyny Gelles

Nowa monografia dr Katarzyny Gelles

Utworzenie jesienią 1949 r. na ziemiach niemieckich dwóch państw – Republiki Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej  wiązało się nierozerwalnie z antagonizmem bloków –  kapitalistycznego i komunistycznego – leżących po obu stronach żelaznej kurtyny. Choć NRD nie została uznana przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Francję oraz Wielką Brytanię, nie istniała zatem szansa na ustanowienie stosunków dyplomatycznych, niemal od początku rozwijała z nimi kontakty o charakterze niepaństwowym, a wymiana ta  z czasem stawała się coraz intensywniejsza i różnorodna.

Niniejsza książka stanowi próbę kompleksowego przedstawienia motywów, możliwości i metod działań i inicjatyw podejmowanych przez władze wschodnioniemieckie pod adresem mocarstw zachodnich, jednak nie w oderwaniu od ówczesnych realiów, ale na tle niezwykle skomplikowanych powiązań międzynarodowych oraz zawiłych dziejów powojennej Europy i świata. Monografia powstała w oparciu o trzy grupy źródeł. W pierwszej kolejności należy wymienić niezwykle bogate i cenne zasoby archiwalne oraz źródła drukowane. Na kartach pamiętników i biografii do głosu raz jeszcze doszli politycy i dyplomaci - naoczni świadkowie opisywanych wydarzeń. Drugą ważną grupę stanowi szeroki wybór tytułów prasowych. Wreszcie literatura przedmiotu, przede wszystkim niemieckojęzyczna. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że polski dorobek  wypada tu o wiele skromniej, a do tej pory ukazało się niewiele prac poświęconych polityce zagranicznej wschodnioniemieckiego państwa. Autorka podjęła powyższy temat z zamiarem uzupełnienia istniejącego powyższego deficytu, chcąc jednocześnie przybliżyć polskim Czytelnikom coraz bardziej zapomniany, choć niezwykle ciekawy rozdział nie tylko wschodnioniemieckiej, ale i europejskiej  historii.

Praca ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

NRD_wobec_zachodnich_mocarstw_okupacyjnych.jpg